Brykiet jako ekologiczny materiał opałowy

W ciągu ostatnich kilku lat, mamy do czynienia z coraz większym i coraz bardziej wyraźnym problemem ze smogiem, powstającym przede wszystkim w wyniku stosowania słabej jakości materiałów opałowych do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Obecnie trwa więc stosunkowo ostra nagonka w tym kierunku, aby każdy właściciel przestarzałego kotła CO, jak najszybciej przeprowadził jego modernizację lub też wymianę na nowy, spełniający wymagania piątek klasy emisji spalin. Tego typu kotły wykorzystują już tylko i wyłącznie ekologiczne materiały opałowe, takie jak pelet, brykiet drzewny, czy też ekogroszek, choć z tym ostatnim, w kwestii ekologii w dalszym ciągu toczone są spory, czy paliwo nieodnawialne uznać za ekologiczne. Niemniej jednak warto zainteresować się materiałami takimi jak chociażby brykiet drzewny i pelet, które gwarantują nam bardzo czysto uzyskiwaną energie cieplną.

Brykiet drzewny.

Wraz ze wzrostem popularności idei ekologicznego ogrzewania domów i mieszkań, wzrasta też zapotrzebowanie na nowoczesne kotły, dostosowane do spalania brykietów drzewnych i wiórowych oraz peletu. Wzrasta też systematycznie zapotrzebowanie na sam materiał opałowy, czyli na pelet i brykiet, które stanowią dość łatwe w produkcji materiały. W obydwu przypadkach będziemy mieć do czynienia z prasowaniem wiórów i zrębków drzewnych, w celu uzyskania ich stabilniejszej formy o grubszej granulacji. Pelet to bardzo cienkie małe granulki sprasowanych zrębków i wiórów drzewnych, oraz trocin, o wartości opałowej w okolicy 17-19 MJ/kg. Brykiet z kolei charakteryzować się będzie zbliżoną wartością opałową, przy czym będzie to materiał o wiele grubszego sortymentu, nadający się do palenia w kominkach i kotłach częściowo zasypowych. Do spalania peletu należy wykorzystać odpowiednio dostosowane do jego spalania kotły, z automatycznym podajnikiem i profesjonalnym palnikiem, gwarantującym na przede wszystkim wysoki poziom komfortu eksploatacji.

Produkcja brykietu drzewnego.

W kwestii samej produkcji brykietu, w zasadzie nie ma większych trudności, bowiem najważniejsza w procesie jest dobrej klasy brykieciarka, do której wystarczy pozyskać odpowiednią ilość materiałów wsadowych, czyli wspomnianych już wiórów, zrębków, oraz trocin. Bardzo istotną kwestią jest tutaj także to, iż maszyny do produkcji brykietów drzewnych, umożliwiają nam wytwarzania gotowego produktu o różnych kształtach i granulacji, a więc każdy z użytkowników będzie mógł sobie dobrać brykiety idealnie dopasowane do jego potrzeb. W końcu do palenia w piecu CO, lepszym rozwiązaniem będzie brykiet drobniejszy, którym łatwiej zasypać kocioł, natomiast w przypadku palenia w kominkach, wykorzystywane będą grubsze i dłuższe frakcje brykietu, które łatwiej układać na ogniu. Niezależnie jednak od tego, z jakiego sortymentu brykietu drzewnego skorzystamy, z całą pewnością będzie to energia cieplna w pełni ekologiczna, pozyskana z odnawialnych źródeł energii, które dziś spalamy, a za naszymi oknami, na bieżącą rosną kolejne partie materiału opałowego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: