Łożyska wahliwe i ich zastosowanie.

Przemysł produkcji łożysk jest bardzo wyraźnie rozwiniętą branżą, w której systematycznie pojawiają się nowości, a co najważniejsze, stale zachodzi postęp technologiczny, dzięki któremu zyskujemy coraz to lepsze możliwości w zakresie łożyskowania elementów obrotowych. Bardzo ciekawą grupą łożysk będą tutaj łożyska wahliwe, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim ze względu na swoje nieocenione walory w zakresie kompensowania niewspółosiowości statycznej i dynamicznej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej zagadnieniom związanym z łożyskami kulkowymi wahliwymi i ich potencjalnym zastosowaniom.

Budowa łożyska kulkowego wahliwego.

Łożyska kulkowe wahliwe, składają się z dwóch rzędów kulek oraz wspólnej bieżni kulistej w pierścieniu zewnętrznym. Dodatkowo posiadają dwie bieżnie wewnętrzne, w postaci głębokich, ciągłych rowków w pierścieniu wewnętrznym. Dostępne w wersjach otwartej oraz zamkniętej. Największą ich zaletą jest brak wrażliwości na niewspółosiowość kątową wału względem oprawy, mogącą pojawiać się w wyniku ugięcia wału. Wynika z tego fakt, iż łożysko takie nie będzie cierpieć nawet w przypadku kiedy na wał będą działać spore siły odkształcające go osiowo (uginające).

Cechy charakterystyczne łożysk kulkowych wahliwych.

Warto sobie tutaj także wyszczególnić najważniejsze cechy kulkowych łożysk wahliwych, które będą predestynować je do konkretnych zastosowań. Do najważniejszych cech charakteryzujących kulkowe łożyska wahliwe zaliczamy:

  • Kompensacja niewspółosiowości statycznej i dynamicznej
  • Wysokie osiągi robocze w pracy na wysokich obrotach
  • Niewielkie wymagania obsługowe
  • Niski poziom tarcia, zwiększający żywotność łożyska
  • Niski poziom generowanego hałasu
  • Bardzo dobre osiągi w pracy pod niskimi obciążeniami

Widzimy więc bardzo wyraźnie, jakimi zaletami charakteryzują się łożyska kulkowe wahliwe, wobec czego można od razu wyciągnąć wnioski, iż będą to idealne rozwiązania do łożyskowań wałów w obrabiarkach do metalu, gdzie będziemy mieć do czynienia z wysokim poziomem obciążeń wału i możliwymi jego odkształceniami względem obudowy.

Zakup dobrych łożysk wahliwych.

Warto tutaj także podkreślić, iż łożyska kulkowe wahliwe, nie w każdym przypadku są tak samo dobre. Istotną kwestią będzie tutaj sam producent łożysk, gdyż nie każdy z nich będzie w stanie wykonać tak samo dobre i sprawdzające się w boju łożyska. Chcąc mieć pewność i gwarancję, że zakupione przez nas łożyska wahliwe będą najwyższej jakości, należy zakupu dokonywać tylko u najlepszych dystrybutorów. Jednym z takich dystrybutorów będzie firma Stożek, na której stronach internetowych, pod adresem stozek.pl będziemy mogli nie tylko przejrzeć dostępną aktualnie ofertę łożysk kulkowych wahliwych, ale także, jednocześnie dokonać zakupu konkretnych łożysk od najlepszych producentów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: