Technologia klejenia w przemyśle.

Wśród wielu różnorodnych technologii łączenia ze sobą elementów, oczywiście w dalszym ciągu króluje spawanie oraz klejenie i skręcanie. Niemniej jednak to właśnie klejenie przeżywa teraz swego rodzaju rozkwit technologiczny. Regularnie pojawiają się nowe rozwiązania stworzone głównie z myślą o przemyśle elektronicznym i elektrotechnicznym. Jednym z takich rozwiązań, które doskonale sprawdza się w tych akurat branżach, jest klejenie z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Warto nieco bardziej przyjrzeć się tej technologii, bowiem pozwala ona osiągnąć bardzo dobre efekty, przy stosunkowo niskich kosztach procesu klejenia.

Zalety klejenia z utwardzaniem kleju promieniami UV.

Wykorzystanie klejów utwardzanych promieniami UV, niesie za sobą stosunkowo sporo korzyści. Przede wszystkim będzie to wysoki poziom trwałości tworzonej spoiny, ale nie tylko. Do zdecydowanie najważniejszych zalet tej technologii należy tutaj zaliczyć, po kolei:

  • Wysoki poziom trwałości tworzonej spoiny
  • Szybki czas utwardzania spoiny – już po 10 sekundach spoina jest wstępnie utwardzona, a po kolejnych 10 będziemy mieć gotową spoinę.
  • Długi czas żywotności klejów – nawet do 60 minut po rozprowadzeniu kleju na powierzchniach klejonych ze sobą, można jeszcze manewrować klejonymi elementami, a klej dalej zachowuje swoje właściwości.
  • Niskie koszty jednostkowe

Na największą uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim kwestia szybkości utwardzania, co sprawia, iż jest to technologia idealnie nadająca się do wykorzystania na liniach produkcyjnych. Tym bardziej, iż poprzez odpowiednie, zbiorcze urządzenia UV, czyli piece wręcz, możemy jednocześnie utwardzać większą ilość spoin. Po prostu przygotowujemy większą ilość elementów do klejenia, a następnie zbiorczo, w piecu UV, utwardzamy spoiny we wszystkich jednocześnie.

Trwałość i jakość otrzymanej spoiny.

Oczywiście musimy tutaj wziąć pod uwagę fakt, iż zarówno trwałość, jak i jakość wykonywanych spoin będzie w tym przypadku uzależniona od prawidłowego przebiegu całego procesu, oraz przygotowania klejonych powierzchnie. Powierzchnie te muszą być wolne od zabrudzeń, odtłuszczone i pozbawione zarysowań. Następnie należy nanieść na klejone powierzchnie równomierną warstwę kleju i złożyć ze sobą klejone elementy. Potem pozostaje już tylko utwardzenie kleju poprzez odpowiednie urządzenia UV do utwardzania klejów. Bardzo ważnym aspektem będzie tutaj jednak to, aby spoina była utwardzana równomiernie na całej swojej powierzchni. Jeśli urządzenie UV, będzie mieć jakieś wady, albo sama żarówka będzie już niezbyt sprawna, będzie dochodzić do nierównomiernego utwardzania, które powoduje wstępne naprężenia. W miejscu, w którym proces utwardzania postępuje wolniej dochodzić będzie do osłabiania spoiny poprzez naprężenia, co będzie przekładać się na niższą jakość i wytrzymałość całej spoiny. Dlatego też, zdecydowanie najważniejszą kwestią, jest tutaj reżim technologiczny, pozwalający zagwarantować najwyższą jakość uzyskiwanych spoin klejowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: