Technologia odwadniania z zastosowaniem igłofiltrów.

Prowadzenie odwodnień terenowych na duża skalę, na przykład w sytuacji prowadzenia prac budowlanych w terenie podmokłym, o wysokim poziomie wody gruntowej, wymaga zastosowania technologii igłofiltrowej. W takich sytuacjach jest to zdecydowanie najskuteczniejszym rozwiązaniem, które pozwala na sprawne pozbycie się wody z gruntu na czas realizacji prac budowlanych. Oczywiście technologia ta wymaga wiedzy w zakresie jej zastosowania, jak zresztą każda inna. Trzeba tutaj dysponować pewnymi informacjami na temat prawidłowej pracy zestawów igłofiltrowych, aby skutecznie wykorzystywać tego typu technologię w pracy.

Zasada odwadniania z zastosowaniem igłofiltrów.

Zestaw igłofiltrowy będzie działać w oparciu o wytwarzanie podciśnienia poprzez agregat pompowy, dzięki czemu woda będzie zasysana bezpośrednio z gruntu poprzez igłofiltry. Aby precyzyjnie opisać całe działanie zestawów igłofiltrowych, koniecznością będzie wyszczególnienie wszystkich elementów składowych zestawu, a będą to:

  • Igłofiltry – specjalne rury PCV zakończone perforowaną końcówka roboczą, która będzie wprowadzana do gruntu przez wpłukiwanie na zadaną głębokość (z reguły 0,5-1 m głębiej od planowanej głębokości prowadzenia prac ziemnych). Igłofiltry będą montowane w rzędach, w odległości około 1m, przy czym trzeba kierować się zasadą, że im większe ilości wody gruntowej, tym rzadziej należy montować igłofiltry.
  • Kolektory ssawne – rury dużej średnicy, do których podłączone będą poszczególne igłofiltry.
  • Agregat pompowy – serce całej instalacji, wytwarzające w niej podciśnienie dzięki któremu napływająca woda gruntowa może być zassana przez igłofiltry i kolektorami poprowadzona do agregatu, skąd następnie będzie odpompowana na bezpieczną odległość.

Można więc powiedzieć, iż zestaw igłofiltrowy składać się będzie z trzech elementów, z czego agregaty pompowe będą najkosztowniejszym elementem. Oczywiście zawsze można się zdecydować na używane agregaty pompowe do igłofiltrów, co obniży koszt całej instalacji, aczkolwiek nie zawsze będzie to rozwiązaniem idealnym.

Zastosowanie igłofiltrów.

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na skorzystania z tej technologii, trzeba będzie sprawdzić ogólne możliwości w zakresie wykorzystania zestawów igłofiltrowych. W tym celu trzeba będzie przeprowadzić badanie gruntu, ilości napływającej wody. Z reguły jednak w przypadkach wody gruntowej będziemy mieć taką możliwość. Najczęściej technologia obniżania poziomu wody gruntowej przy zastosowaniu igłofiltrów będzie wykorzystywana w przypadkach takich jak:

  • Obniżanie poziomu wody gruntowej w terenie podmokłym
  • Przygotowanie zapory wodnej w strefie przybrzeżnej rzek, jezior i innych zbiorników oraz cieków wodnych na czas prowadzenia prac gruntowych w tym terenie.
  • Czasowe osuszanie terenu podmokłego, na czas realizacji prac ziemnych.

Generalnie rzecz biorąc, jest to technologia bardzo pożyteczna w wielu zastosowaniach, szczególnie zaś tam, gdzie wody gruntowe są bardzo wysoko, lub w przypadku prowadzenia prac nad brzegiem rzek i jezior. Wiadomo bowiem iż w takich przypadkach woda ze zbiornika lub cieku będzie przesiąkać grunt na pewnej odległości, toteż prowadzenie prac ziemnych w takim terenie wymaga zabezpieczenia się przed napływem wody do wykopów.

Można więc powiedzieć, iż technologia odwadniania z zastosowaniem igłofiltrów, jest bardzo pożytecznym rozwiązaniem, które umożliwia przeprowadzenie prac ziemnych w trudnym terenie, o wysokim poziomie wody gruntowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: