Wyprawa trekkingowi w Alpy.

matterhorn

matterhorn w Alpach

Wśród najbardziej atrakcyjnych w ostatnich latach kierunków wyjazdów urlopowych w naszym kraju, na czołowych pozycjach pojawia się coraz częściej opcja wyjazdów na wycieczki trekkingowe w rejony alpejskie. Jest to niewątpliwie bardzo ciekawa forma wypoczynku, przede wszystkim przez wzgląd na wysoki poziom aktywności w trakcie urlopu. Takie spędzanie czasu urlopu z całą pewnością korzystniej wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, niż leżenie na leżaku przy hotelowym basenie. Warto więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu nieco bliżej, i najbliższy urlop spróbować zaplanować tak, aby wybrać się na trekking alpejskimi ścieżkami górskimi.

Odpowiedni kierunek wyjazdu.

W pierwszej kolejności warto zadbać tutaj nieco o znalezienie dogodnego kierunku wyjazdu. Musimy pod uwagę przede wszystkim wziąć kwestie dopasowania wyjazdu do poziomu naszego doświadczenia górskiego. Jest to bardzo ważne, bowiem w Alpach znajdziemy trasy dla bardzo doświadczonych osób, o wysokich wymaganiach technicznych i kondycyjnych, jak również sporo tras dla początkujących, które nie stawiają przed nami zbyt wysoko zawieszonej poprzeczki. W tym przypadku nie ma sensu tez przeceniać swoich możliwości gdyż Alpy bardzo szybko tę kwestię zweryfikują i pokażą nam kto tutaj rządzi. Jeśli nie mamy jakiegokolwiek doświadczenia przynajmniej w naszych polskich Tatrach, to lepiej nie rzucać się z motyka na słońce. Zanim wybierzemy się na jakiekolwiek trekkingi amatorskie w Alpach warto nabrać doświadczenia w naszych górach, nawet w Tatrach, Beskidach, Karpatach czy też chociażby górach stołowych. Takie doświadczenie z całą pewnością przydatne będzie na alpejskich szlakach, gdzie każda wiedza jak i dodatkowy sprzęt będą na wagę złota.

Niezbędne wyposażenie i przygotowanie.

Jeśli jednak posiadamy już jakiekolwiek umiejętności, doświadczenie i potrafimy sprawnie poruszać się górskimi szlakami, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z naszym przygotowaniem do takiej wyprawy na trekking w Alpach. Zanim w ogóle wybierzemy się w góry, warto przez kilka tygodni popracować nad swoją siła i kondycją, co w przypadku długich wędrówek będzie po prostu niezbędnym elementem wyprawy. Niezbędne będzie także odpowiednie wyposażenie na trekking, bez którego po prostu będziemy mieć znacznie utrudnione zadanie. Najważniejsze będzie tutaj wyposażenie takie, jak:

  • Obuwie trekkingowe – bez którego sobie po prostu nie poradzimy
  • Odzież outdoorowa – dopasowana do aktualnych warunków pogodowych
  • Plecak – o odpowiedniej pojemności
  • Składane kijki – przydatne na długich trasach gdyż wpływają na odciążenie naszych nóg podczas marszu.

Jest to oczywiście tylko i wyłącznie podstawowe wyposażenie, bowiem nie uwzględniamy tutaj sprzętu, który byłby niezbędne w przypadku trekkingu wysokogórskiego, gdzie trzeba będzie posiadać także sprzęt alpinistyczny. Jednym słowem, podstawą będzie tutaj nasze doświadczenie, wiedza, oraz podstawowe wyposażenie trekkingowe, bez czego po prostu w Alpach trudno będzie sobie poradzić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: