Produkcja ekologicznego brykietu z trocin.

Brykiet z trocin, to obecnie obok pellet drzewnego, jeden z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych, o czym świadczą wielokrotnie przeprowadzane w tym zakresie badania. Tak samo jak zresztą drewno zgazowywane w odpowiednich, przeznaczonych do tego kotłach. Tutaj nie ma mowy, aby jakikolwiek gaz, czy węgiel kamienny, mógł konkurować z drewnem pod względem wydalanego do atmosfery najgroźniejszego gazu cieplarnianego, czyli dwutlenku węgla. Wobec tego też, obecnie wiele firm zajmujących się obróbka drzewną, czyli wszelkiego rodzaju stolarnie i tartaki, inwestują w własną linię do produkcji brykietu. Wystarczy w zasadzie odpowiednia brykieciarka i stworzenie dogodnych warunków składowania materiału wsadowego oraz gotowego brykietu.

Przygotowanie niezbędnej infrastruktury do produkcji brykietu.

Jak wspomnieliśmy, trzeba będzie zadbać o prawidłowe warunki do produkcji oraz magazynowania brykietu oraz wszystkich materiałów wsadowych do procesu produkcji. Chodzi nam tutaj o trociny, zrębki oraz wióry, które w przypadku warsztatów stolarskich oraz tartaków stanowią w zasadzie materiał odpadowy. Pomieszczenia powinny być suche i dokładnie odizolowane. Tak aby składowane materiały i gotowy brykiet były zabezpieczone przed zgubnym wpływem wilgoci. W tym zakresie warto także zadbać o pomieszczenie suszarni, w którym wstępnie wysuszymy wióry, zrębki i trociny, zanim poddamy je przetworzeniu na brykiet drzewny. Zapewni nam to jeszcze lepsze i bardziej dogodne warunki do produkcji. Wilgoć jest tutaj bowiem największym wrogiem produkcji brykietu. Co prawda każda nowoczesna brykieciarka będzie stosować wysoką temperaturą w procesie, co pozwoli znacznej części wilgoci odparować, jednakże nie uda się odparować wszystkiego. Najlepiej jeśli przeznaczony do produkcji materiał wsadowy będzie utrzymany poniżej poziomu 8% wilgotności. W takim przypadku, nie będziemy mieć do czynienia ze zbyt dużym zagrożeniem dla procesu produkcji.

Ekologia brykietu drzewnego.

Warto tutaj także podkreślić, iż brykiet drzewny będzie charakteryzować się emisją CO2 w toku spalania na poziomie nieco wyższym niż w przypadku pelletu drzewnego. Dla pellet jest to wartość równa około 1,1 tony CO2/rok, w przypadku brykietu będzie to nieco wyżej bowiem ok. 1,3 tony CO2/rok. Pod tym linkiem znajdziemy tabelkę prezentującą dane zebrane przez badaczy w tym zakresie – http://www.biznews24.pl/zastosowanie-grzejnikow-kanalowych-w-ogrzewaniu-domu/. Z tabelki jasno także wynika, iż węgiel kamienny będzie generować aż 7-krotnie większą emisję CO2, a gaz ziemny emisję na poziomie dwukrotnie wyższym. Możemy więc całkiem śmiało powiedzieć, iż brykiet drzewny to bardzo dobry i przede wszystkim ekologiczny materiał opałowy, którego stosowanie może korzystnie wpłynąć na nasze środowisko i postępujący obecnie efekt cieplarniany.

Tak więc, jeśli prowadzimy tartak czy też zakład stolarski, to w zasadzie wystarczy nam odpowiednia brykieciarka i przygotowanie zaplecza, aby wystartować z własna produkcją. Tym samym nie dość że pozbędziemy się odpadów z produkcji, to jeszcze będziemy mogli wygenerować z tego tytułu spore przychody. Brykiet drzewny będziemy mogli bowiem sprzedać, jak również wykorzystać do własnych celów grzewczych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: